Spar mange penge på hundefoderet

Der er flere tusinde kroner at spare, hvis du fodrer din hund med det billige frem for det dyre hundefoder. Og din hund trives lige så godt på det billige.
Fakta

Stor prisforskel

Tænk har gennemgået priserne på de mest solgte hundefoderprodukter i de danske supermarkedskæder. Følgende blev testet:


  • Frolich, 1,5 kilo, købt i Netto til 46,95 kroner.
    Kilopris: 31,30 kroner

  • Pedigree, 3 kilo, købt i Netto til 71,97 kroner.
    Kilopris: 23,90 kroner

  • X-tra, 5 kilo, købt i Irma til 34 kroner.
    Kilopris: 6,80 kroner

  • Rufus, 5 kilo, købt i Aldi til 32,95 kroner.
    Kilopris: 6,60 kroner


Kilde: Taenk.dk

Det gør ikke den store forskel, om du køber det dyre hundefoder eller det billige. Din hund får under alle omstændigheder dækket sine behov. For alt hundefoder skal følge de samme standarder, når det gælder vitaminer, mineraler,  proteiner og så videre.

Så du kan lige så godt købe det billige foder frem for det dyre. For der er mange penge at spare. For eksempel spiser en voksen labrador for mellem 4.000 kroner og 5.000 kroner om året.

Derfor har Forbrugerrådets blad Tænk set på priserne i supermarkederne. Og det viser sig, at prisforskellen svarer til en besparelse på mere end 3.500 kroner om året.

Hvis du vel at mærke fodrer din voksne labrador med de vejledende mængder af Rufus-tørfoder fra Aldi frem for de "saftige og kødrige bidder" fra Frolich.

Foderet indeholder det samme

Nogenlunde samme resultat kom Forbrugerrådet frem til for otte år siden.

Sammen med Dyrenes Beskyttelse fik Forbrugerrådet analyseret 21 forskellige slags fuldfoder produkter til hunde. Konklusionen på undersøgelsen var, at det billige foder er lige så godt som det dyre, og at der kunne spares cirka 3.600 kroner om året på foderet. Læs mere om undersøgelsen her.

Indholdet i de mange forskellige fodertyper er altså stort set ens. Og årsagen er de internationale standarder for, hvordan den ernæringsmæssige sammensætning af hundefoder skal være. Er du nysgerrig efter at vide nøjagtig, hvad din hunds mad indeholder, kan du klikke her.

Skift foder gradvis

Ifølge Tænk fører Fødevarestyrelsen tilsyn med hundefoder, og her bekræfter stikprøvekontrollens resultater, at ingen af fodertyperne indeholder stoffer, der er skadelige for hunden.

Har du planer om at udskifte din hunds foder til en billigere af slagsen, kan du ikke regne med, at din hund vil elske den nye mad med det samme.

Derfor er det en god idé gradvist at blande det nye foder i det gamle. Du kan læse mere om, hvordan du skifter foder her.