Mænd har ret til bøf med glidecreme

Klumme:   Kvinderne har magten i hjemmet, og det udmønter sig ofte i diætlignende måltider under fedtfattigdomsgrænsen med en pokkers masse grøntsager. Men mænd har brug for bøf med sovs - og motion med støvsugeren, mener Vibeke Lund.
Fakta

Om Vibeke Lund

Vibeke Lund er prof.bachelor i ernæring og sundhed med speciale i human ernæring. Hun har flere års erfaring med rådgivning af virksomheder og medarbejdere, der ønsker at sætte sundhed højt på dagsordenen.

Vibeke Lund er blandt andet sundhedscoach for håndværkere og mænd i bygge- og entreprenørbranchen og kost- og motionsvejleder.

Den, der giver meget, får meget. Det gælder også magten, æren og indflydelsen i hjemmet. Her er det stadig i høj grad kvinderne, der påtager sig den gule førertrøje.

Denne formandspost i familiens hovedbestyrelse giver automatisk ret til at sætte dagsordenen for hele familiens fokus på sundhed. Men hånden på hjertet: Hvor motiverende er det lige for farmand at blive dikteret, hvor sund han skal være?

Mænd har fokus på fysik

Det er min erfaring, at kvinder pr. automatik stiller knivskarpt på maden, når målet er mere sundhed i familien. Mænd er i modsætning til kvinder rigtig gode til at få noget sjovt og socialt ud af at dyrke motion. Det er én forklaring på, at mænd hellere vil fokusere på at komme i god fysisk form, før de har lyst til at lave om på deres spisevaner.

Desværre er tiden til at spille badminton eller oldboys-fodbold med gutterne ofte knap i en almindelig børnefamilies hverdag.

Fakta

Fif til mandemotion i hjemmet

Grib støvsugeren, sæt en kogevask over og vis hende masser af husligt initiativ.

Kæmp for retten til bøf

Min pointe er, at de sunde intentioner i familien ofte defineres af kvinderne, fordi de er forud på points i husarbejdet. Det udmønter sig i diætlignende måltider under fedtfattigdomsgrænsen og med en pokkers masse grøntsager. Men ikke ret længe.

For på den lange bane har de fleste mennesker - og i særdeleshed mænd - brug for kød, kartofler og glidecreme som sovs, dip og dressing, der pepper grøntsagerne op og får dem til at smage af noget mere. Ellers spiser vi dem kun, fordi vi skal, for husfredens skyld og fordi vi er rollemodeller for vores børn - ikke fordi vi har lyst.

I det sunde liv er maden ikke vigtigere end motionen. Så, kære mænd - kom tilbage i kampen for retten til bøf, bearnaise og badminton. Byd ind og vind licitationen på ugefaste opgaver med indkøb, madlavningen og tøjvask og opdag, at det er bedre end at give hende blomster.

Når kvinder fornemmer huslig teamspirit, får mænd grønt lys til mandehørm i fulde fysiske omdrejninger.

Fakta

Spørg om sundhed

Du kan også stille spørgsmål om sundhed, kost og motion til Lev bedres brevkasse. Send en mail til redaktion@3f.dk og skriv "Sundhed" i emnefeltet.

Brevkassen

Kære Vibeke

Hvad er din holdning til mælk? Man hører så meget, men hvad skal man tro? Er det sundt?

Hilsen Mælkemanden

Kære Mælkemand

Jeg kan svare dig uden at blinke - og helt uden at kende din alder: Ja, mælk er sundt. Alle uanset alder har godt af en ½ liter magert mælkeprodukt hver dag. Lige med undtagelse af den ene procent af den danske befolkning, der ikke producerer de enzymer, der nedbryder mælkesukkeret og derfor ikke kan tåle mælk.

Det er især indholdet af calcium, der er værd at gå efter i mælken. Hvis man fravælger mælk, skal man spise et hav af især grønne grøntsager, mandler og kornprodukter mv.

Uanset hvilken type drikkemælk, du vælger, er næringsindholdet det samme - der er kun fedtindholdet til forskel. Skummet-, mini- og kærnemælk er sunde, fedtfattige typer, og når du køber surmælksprodukter, bør du gå efter dem med max. 1,5% fedt; ylette frem for ymer, A38, cultura og yoghurt naturel findes i fedtfattige naturel-varianter.