Fagbladet3f.dk bruger cookies for at udarbejde statistik over anvendelsen af sitet. Du kan altid slette cookies fra Fagbladet3f.dk igen.  Læs mere om cookies

På disse virksomheder er der anmeldt flest arbejdsskader

De farlige virksomheder:   Giftdampe, umenneskeligt stress og tunge løft, der knækker ryggen. Fagbladet 3F kan nu afsløre på hvilke danske virksomheder, de ansatte anmelder flest arbejdsskader.
Fakta

Sådan har vi gjort

Listen viser virksomheder med 200 ansatte eller flere med flest anmeldte arbejdsskader per 100 ansatte.

Oplysningerne bygger på aktindsigt hos Arbejdsskadestyrelsen. Når tallet er defineret som anmeldte arbejdsskader, tager det ikke højde for, at nogle skader kan ende med ikke at blive anerkendt. Det er altså de skader, som de ansatte oplever, at de har fået, og ikke skader i juridisk forstand.

Tallet tager heller ikke højde for, at nogle virksomheder skjuler arbejdsskader og undlader at anmelde dem.

Læs mere om metoden bag tallene her.

Fakta

LM: Her går det godt

LM Wind Power giver ikke meget for de tal, Fagbladet 3F præsenterer.

- Opgørelsen forskruer bevidst billedet, siger Richard Bevan, VP Global Operations hos LM Wind Power.

Ifølge LM-chefen har virksomheden “høje standarder for sikkerhed og arbejdsmiljø”, og han peger blandt andet på, at fabrikken har fået den grønne kronesmiley fra Arbejdstilsynet.

I 2011 var LM Wind Power i centrum for en større skandale, hvor avisen Berlingske afslørede, at flere tusinde medarbejdere var blevet udsat for det giftige stof styren. Kun tre medarbejdere endte dog med at få deres sag anerkendt af Arbejdsskadestyrelsen.

- Det er meget beklageligt, og de berørte medarbejdere har modtaget kompensation, siger Richard Bevan.

Ifølge den lokale 3F-afdeling har LM Wind Power “en dårlig historik” med de mange styrensager.

- Den kan de ikke løbe fra, siger Mogens Lassen, faglig sekretær i 3F Kongedalen.

Han mener dog, at virksomheden har strammet gevaldigt op de senere år.

- Vi har faktisk det indtryk, at LM er blevet en mønstervirksomhed i, hvordan man håndterer arbejdsmiljøet.

 

For første gang nogensinde kan Fagbladet 3F nu dokumentere, at der findes en række danske virksomheder, hvor antallet af arbejdsskader er alarmerende højt.

Fagbladet 3F har fået aktindsigt i data for samtlige anmeldte arbejdsskader fra 2012-14 hos alle danske virksomheder. En systematisk gennemgang af virksomhedernes anmeldte arbejdsskader tegner et dystert billede.

- Nogle virksomheder har gevaldige problemer med sikkerheden, konstaterer Kirsten Jørgensen. Hun er lektor emeritus ved Danmarks Tekniske Universitet og forsker i arbejdsmiljø.

Og det har store omkostninger for medarbejderne.

- Der er nogle, der bliver invaliderede og bliver fuldstændig uarbejdsdygtige. Og de fleste får smerter og økonomiske tab, så det har absolut konsekvenser, når folk får en arbejdsskade, forklarer Kirsten Jørgensen.

Fakta

Hilton Foods: Vi anmelder alt

Bjarne Tost, HR manager hos Hilton Foods skriver i en mail:

'Vores holdning til indberetninger til Arbejdstilsynet er klar, hellere en for meget end en for lidt. Dette betyder at vi i alle årene har foretaget anmeldelser, som ikke er ulykker i forhold til Arbejdstilsynets definition af en ulykke. Eksempler herpå er f.eks. en funktionær, som falder ned af sin kontorstol og bliver øm bagi – en tekniker som rammer på en tand med et stykke værktøj, men begge eksempler uden synlig skade. Vores holdning til sikkerhed på arbejdspladsen er helt klar, vi arbejder målrettet på at undgå enhver skade på vores medarbejdere. Vi tager vores arbejdsgiveransvar alvorligt – herunder også arbejdsmiljø og medarbejdersikkerhed.'

3F-virksomheder i top

I nogle virksomheder med mange arbejdsskader er der 3F'ere ansat. Blandt virksomhederne med flest anmeldelser er LM Wind Power, der laver vindmøller. Rengøringsfirmaet Kongsvang. Og bagage-firmaet Aviator fra Københavns Lufthavn. På de tre virksomheder er der anmeldt tre gange så mange arbejdsskader som på andre virksomheder i gennemsnit.

Det kan der ifølge professor Peter Hasle være en grund til.

- Nogle virksomheder vil sikkert have flere arbejdsskader, men der kan også være nogle, som er gode til at få anmeldt arbejdsskaderne, siger han og uddyber:

- Der er god grund til at kigge nærmere på disse virksomheder, fordi der kan være en højere risiko for de ansatte.

Ifølge Kirsten Jørgensen kan problemerne skyldes, at cheferne ikke prioriterer sikkerheden for de ansatte.

- I de her virksomheder er der stort fokus på produktionen. Men det, de mangler at indse, er, at det kan betale sig at undgå arbejdsulykker.

Virksomheder: Vi anmelder alt

Både Hilton Foods, LM Wind Powers, Aviator og Kongsvang forklarer deres placering på listen med, at de anmelder alle ulykker - fra de helt små til de store alvorlige ulykker.

- Det gør naturligvis, at vores anmeldelsestal forøges, siger direktøren i Kongsvang, Christina Nyhus, der understreger, at virksomheden selv har registreret 12 anmeldelser.

Dertil kommer erhvervssygdommene, som virksomheden ikke bliver oplyst om. Det samlede antal anmeldelser er derfor nyt for Kongsvang, og virksomheden vil på baggrund af Fagbladet 3F's tal sætte ind med yderligere oplysning og uddannelse til medarbejderne.

Hos Aviator lyder nogenlunde samme forklaring.

- En arbejdsskade er én for meget, og derfor er det også højt på agendaen i Aviator, skriver administrerende direktør Ole Brinks Andersen i en mail til Fagbladet 3F og tilføjer:

- Vi stolte af, at vores medarbejdere anmelder skaderne og ikke blot lader det gå forbi som bagateller, skriver Ole Brinks Andersen, der også understreger, at Aviator løbende er i dialog med Københavns Lufthavn, der stiller en del infrastruktur og materiel til rådighed for de ansatte i handlingsselskaberne. Formålet er forbedringer af arbejdsmiljøet for at imødegå de mange påbud fra Arbejdstilsynet.