Det er ikke kun i rengøring, på byggepladser og blandt chauffører, at østarbejdere må tage til takke med elendige arbejdsvilkår her i landet.
Fagbladet 3F kan nu afsløre, at der på industrivirksomheden Fipros i Ebberup i længere tid har arbejdet ungarere under dybt kritisable vilkår.
Ungarerne er i Danmark i 14 dage af gangen. Her er en arbejdsuge på 84 timer ikke ualmindelig. Nogle dage arbejder de et helt døgn i træk. Det viser vagtplaner fra fabrikken, som Fagbladet 3F er kommet i besiddelse af.
Hård hånd
En hel del tyder også på, at ungarerne bliver underbetalt og arbejder sort. I hvert fald er der ikke indbetalt pension for mindst 10 ungarere, som har arbejdet på fabrikken det seneste års tid. Det skal medarbejdere ansat på en overenskomst ellers normalt have. Det fremgår af et notat som 3F Vestfyn har lavet. Her sammenlignes en lang række vagtplaner for ungarske medarbejdere med indbetalinger til Industriens Pension.
Ifølge flere tidligere og nuværende medarbejdere på fabrikken er der i øjeblikket 11-12 ungarske arbejdere på Fipros. De bliver styret med hård hånd af den ungarske produktionschef Akos Karl. For to år siden stod han bag omfattende løndumping på Harboe Bryggerierne. Fipros producerer ingredienser til levnedsmidler og er underleverandør til netop Harboe.
Beskidt mel i posen
Faglig sekretær Odin Vex fra 3F Vestfyn har en alvorlig mistanke om, at virksomheden har hyret de ungarske arbejdere, så den kan slippe for at overholde overenskomsten. Og dermed betale danske lønninger. Den har Fipros som medlem af DI ellers forpligtet sig til at følge:
- Jeg tvivler stærkt på, at Fipros har rent mel i posen. Det her lugter langt væk af underbetaling. Hvorfor skulle man ellers gøre sig så store anstrengelser for at hente folk hele vejen i Ungarn?, siger Odin Vex.
Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Morten Duch, direktør i Fibros.