Drastisk fald i ledige job i byggeriet

Krise:   Antallet af ledige job i den private sektor er faldet, viser nye tal - og især i bygge- og anlægsbranchen. Regeringens kickstart er ikke kommet i gang endnu, siger AE-økonom.
Fakta

Ledige stillinger

1. kvartal 2011


  • I alt ledige stillinger (privat sektor): 21.323

  • Ledige stillinger som andel af alle stillinger: 1,4

  • Ledige stillinger, bygge og anlæg: 2.529


 1. kvartal 2012


  • I alt ledige stillinger (privat sektor): 17.676

  • Ledige stillinger som andel af alle stillinger: 1,2

  • Ledige stillinger, bygge og anlæg: 1.194


(Kilde: Danmarks Statistik)

 

Det er blevet sværere for ledige murere, tømrere og andre i byggeriet at finde arbejde: Antallet af ledige job i branchen er halveret sammenlignet med sidste år.

I hele landet var der 17.700 ledige stillinger i den private sektor i første kvartal 2012. Sidste år var tallet 21.300. Det er et samlet fald på 17 procent. Andelen af ledige stillinger i samme periode er faldet fra 1,4 til 1,2 procent. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Faldet har især ramt bygge- og anlægsområdet. I bygge- og anlægsbranchen er antallet af ledige stillinger halveret i forhold til sidste år. Sidste år var der godt 2.500 ledige job i branchen i første kvartal. I år var der knap 1.200. Andelen af ledige job i branchen faldt fra 1,9 til 1,0 procent.

 

Arbejdsgiverne ser tiden an

- Når der er færre ledige job, er det udtryk for, at jobskabelsen er lav. Der bliver ikke fyret så mange, men der bliver heller ikke skabt nok nye job. Væksten er ikke høj nok til at skabe nye arbejdspladser, siger senioranalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, Erik Bjørsted.

Ifølge Erik Bjørsted er der en nedadgående tendens i påbegyndt boligbyggeri.

- Samtidig falder boligpriserne fortsat. Derfor forholder mange arbejdsgivere sig afventende og er forsigtige med at slå nye stillinger op. De ser tiden an, siger han.

Kickstart er ikke i gang

Men hvad med regeringens kickstart af økonomien og fremrykkelsen af offentlige investeringer?

- Vi kan ikke se det i tallene endnu. Faktisk faldt de offentlige investeringer i første kvartal med knap otte procent. Så kickstarten er ikke gået i gang endnu. Tallene her beviser, at det er den rigtige tilgang at sige, at vi har brug for en kickstart. Men vi mangler fortsat at se den komme i gang, siger Erik Bjørsted.