Stive chauffører fra øst kører for danske firmaer

Druk:   I 2011 blev 17 østchauffører straffet for spritkørsel i lastbil. Mindst hver tredje kørte for danske firmaer, men politiet har ikke tjek på øvrige lovbrud. Det oplyser justitsminister Morten Bødskov.
Fakta

17 om straf for sprut-kørsel frem til oktober 2011

24. januar: Plakatstiv tysk chauffør i Horsens

19. februar: Tysk chauffør med 2 i promille i Helsingør

27. februar: Fuld polsk chauffør i hegn på Bornholm

14. marts: Spritstiv ungarer skaber skræk i Solrød

18. marts: Polsk chauffør bunder romflaske ved Aalestrup

22. marts: Estisk lastbil ender i rundkørsel i Randers

8. april: Fuld tysk chauffør stoppes i Kolding

10. april: Bulgarsk lastbrandert i Haderslev

3. juni: To festfulde litauere stoppet i lastbil

5. juni: Slingrende polak stoppet i Hobro

8. juli: Stiv makedonsk chauffør skabte panik

20. august: Polsk chauffør i sydjysk vejbrandert

21. august: Fuld litauer stoppet i Christiansfeld

11. september: Stiv lettisk chauffør splitter Shell tank

3. oktober: Polsk uheld i Rødekro endt i Sprutsag

19. oktober: Slingrende østbil stoppet i Hillerød

21. oktober: Fuld østchauffør i grøften ved Varde

Derudover to sager efter oktober 2011. 4. november blev en fuld litauer stoppet ved Kolding. I sidste uge blev en stiv chauffør fra Letland fanget i Fredericia.

Det var tæt på at gå galt, da en fuld chauffør pløjede et fortov op nær en børnehave. Det skete i Fredericia i sidste uge, og politiet rykkede ud, og fik fat på den livsfarlige trafikant, der kom fra Letland.

Sagen er den første i år. Men i 2011 blev 17 chauffører fra Østeuropa straffet, fordi de blevet taget med sprit i blodet, imens de kørte på danske veje.

Mindst seks af chaufførerne kørte for danske vognmænd eller speditører. Det fremgår af et svar, justitsminister Morten Bødskov (S) har givet i Folketinget.

Fakta

Ingen tegn på lovbrud:

”Chaufføren har fået bøde for spirituskørsel. Der har ikke været oplysninger om ulovlig cabotagekørsel, brud på hviletidsreglerne og andre uregelmæssigheder”. Det er det typiske svar fra politiet i 17 sager om udenlandske chauffører, der har kørt spritkørsel. 3F og Enhedslisten vurderer, at politiet ikke kontrollerer andet end promiller, når de stopper fulde chauffører fra udlandet.

Kun kontrol for sprit

Det er Enhedslisten, der har spurgt til de 17 sager. Svaret viser, at politiet sjældent opdager andre ulovligheder, når de stopper fulde østchauffører, der kører lastbil.

Blot en af de 17 chauffører har fået straf for andre forhold. Og politiet har ikke opdaget et eneste tilfælde, hvor selve transporten var ulovlig. Det vækker undren i 3F.

- Det ser ud til, at politiet blot straffer spritkørsel. Men det er oplagt, at man også tjekker, om de er skyld i andre brud på loven. Der er god grund til mistanke om ulovlig godskørsel blandt dem, der kører for danske firmaer, siger Jørgen Aarestrup, der er forhandlingssekretær i 3F's Transportgruppe.

Skal tjekke forbudt kørsel

Lastbiler, der kommer fra udlandet, må kun køre få ture i Danmark. Den regel skal der være mere kontrol med. Det har regeringen og Enhedslisten aftalt.

Det sker med 10 millioner kroner på finansloven. De går til indsats, der skal stoppe lovbrud, snyd og løndumping. Og Enhedslisten har et ekstra forslag:

- Jeg vil bede justitsministeren sikre, at politiet kontrollerer hele vejen rundt, når de får fat i en spritchauffør, der kommer fra udlandet. Der skal også undersøges for brud på godsloven, ulovlig kørsel, og om reglerne for hvil bliver holdt, siger Henning Hyllested, der er Enhedslistens transportordfører.