Lige nu er udenlandske arbejdere fra firmaet Polytan i gang med at lægge løbebaner på Vejle Atletikstadion til lønninger på ned til 54 kroner i timen, oplyser 3F Vejle.
Der har kørt en konflikt siden 1. april mellem 3F og Polytan i Købehavn og der er etableret blokade mod firmaet.
– Der har vi fået oplyst, at medarbejderne får ned til 54 kroner i timen. Samtidig har nogle af de udenlandske arbejdere i Vejle fortalt os, at de arbejder 10 timer om dagen seks dage om ugen, og det er imod EU’s regler om højst 48 timer om ugen i en periode, siger Keld Jensen.
– Vejle Atletikstadion hører under kommunen, hvilket betyder, at der bliver brugt skattekroner på social løndumping. Vi har bedt kommunen skride ind, men de afviser, fordi der rent juridisk øjensynligt ikke er noget at komme efter, siger faglig sekretær Keld Jensen fra 3F Vejle.
Viceborgmester: Pinagtigt
Sagen er, at et flertal i byrådet har afvist at indgå arbejdsklausuler, der sikrer, at arbejdet foregår på danske løn- og arbejdsvilkår.Det har ikke været muligt at få en kommentar fra borgmester Arne Sigtenbjerggaard (V) grundet ferie. Men 1. viceborgmester Søren Peschardt (S) mener, at der skal indføres arbejdsklausuler nu.
– Det er pinagtigt, at vi som en af de eneste kommuner – og som landets sjettestørste – ikke kan finde ud af det her. Vi skal have indført arbejdsklausuler, der jo også kan sikre, at det lokale erhvervsliv kan byde ind på opgaver lige vilkår, siger Søren Peschardt (S).
Han tager sagen op i byrådet efter sommer med håb om at det lykkes at få indført klausulerne, som Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti blankt har afvist.
Andre kommuner afviser firmaet
Flemming Grønsund, faglig sekretær i 3F, Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening i København (BJMF), skriver systematisk til alle de offentlige institutioner, der har benytter Polytan med anmodning om, at de stopper samarbejdet.Alle de kommuner han har henvendt sig til siden maj på baggrund af Registret for udenlandske tjenesteydere (RUT) har meldt tilbage, at de ikke længere vil bruge Polytan. Undtagen Vejle Kommune.
– Vejle Kommune er den eneste kommune, der har sagt, at de fortsat vil benytte Polytan og altså blive ved med at understøtte løndumping med offentlige midler siger han og oplyser, at en halv snes kommuner har meldt tilbage, at det er slut med Polytan.
Det har ikke været muligt at komme i kontakt med Polytan for en kommentar til sagen.

