Fagbladet3f.dk bruger cookies for at udarbejde statistik over anvendelsen af sitet. Du kan altid slette cookies fra Fagbladet3f.dk igen.  Læs mere om cookies

3F'ere vil have styrket værn mod løndumping

Undersøgelse:   Nye redskaber til at sætte en stopper for underbetaling har førsteprioritet i ny overenskomst hos gartnere og landbrugsassistenter, viser undersøgelse blandt 3F'ere.
Fakta

Massiv løndumping

Alene i 2012 har 3F i faglige sager hentet flere millioner kroner til medlemmer på det grønne område. Her er nogle af de største sager om løndumping, som Fagbladet 3F har beskrevet i 2012:

- Lønsnyd hos tomatkonge for over 2,1 mio. kr.

- Gartneri betaler 1,8 mio. kr. efter løndumping.  

- Gartneri dømt til at betale 828.000 kr.

Et stærkere værn mod løndumping. Det er det klart vigtigste tema for gartnere, landbrugsmedhjælpere, skovarbejdere og andre ansatte inden for det grønne område, når de skal have en ny overenskomst i det nye år. Det viser en ny undersøgelse, som Den Grønne Gruppe i 3F har lavet blandt dens medlemmer.

3F og Gartneri-, Land- og Skovbrugets Arbejdsgivere, GLS-A, forhandler i disse måneder om ny overenskomst for op mod 20.000 ansatte på det grønne område. Holdningerne hos de 465 3F'ere, der har deltaget i undersøgelsen, er et vigtigt indspark til de igangværende forhandlingerne, understreger formanden for Den Grønne Gruppe i 3F, Arne Grevsen.

- Svarene fra vores medlemmer taler sit tydelige sprog. Ansatte på det grønne område arbejder under stærkt pres fra løndumping, siger han og fortsætter:

- Vi har set alt for mange forsøg på, at arbejdsgivere vil omgå overenskomsten og beskæftige udlændinge på langt dårligere løn- og arbejdsvilkår. Derfor har vi også ført utallige sager for at sikre retfærdighed til dem, der er blevet snydt. Og for at forsvare de arbejdsvilkår, som vores overenskomst sikrer de ansatte på det grønne område.

Fakta

Fyrer danskere og hyrer østarbejdere

Danske gartnerier og landmænd har på to hyret ekstra 4.602 østarbejdere. I samme periode har 7.864 danskere mistet deres arbejde inden for gartneri eller landbrug.

Det viser nye tal fra Danmarks Statistik og Arbejdsmarkedsstyrelsen.

Læs mere her

Kender krisen

Undersøgelsen viser, at det næstvigtigste tema for 3F'ere på det grønne område er tryghed i ansættelsen. Derefter kommer højere løn. Lønstigninger har tidligere været topprioritet hos 3F'ere i lignende undersøgelser.

- Jeg tolker ikke meldingerne fra vores medlemmer som om, at de ikke vil have mere i løn. Men som et udtryk for, at 3F'ere i første omgang vil bevare deres arbejde til overenskomstmæssig løn. Desuden ved vores medlemmer udmærket, at samfundet har været i økonomisk krise de seneste år, siger Arne Grevsen.

De igangværende forhandlinger om en ny overenskomst fortsætter i januar. Den nuværende overenskomst udløber 1. marts 2013.