– I mange år er vores rettigheder konsekvent blevet krænket, lønnen har været lavere end andre selskaber i Coca-Cola, og vi har været intimideret og kontrolleret. Det kunne ikke fortsætte på den måde, siger den nydannede fagforenings generalsekretær, Carlos Godoy.
Han forklarer, at arbejderne tidligere var tvunget ind i en såkaldt solidarismo-forening – en personaleforening, der skulle fungere som en fagforening, men reelt var styret af arbejdsgiveren.
– Vi besluttede at organisere en fagforening for at få vores rettigheder respekteret og få en anerkendelse af vores bidrag til virksomheden. Fagforeningen blev dannet af 36 medlemmer og i dag er vi mere end 200, siger Carlos Godoy.
Modigt at danne fagforening
Det er ikke uden ricisi at danne en ny fagforening, vurderer Luis Fuentes, rådgiver for 3F i Guatemala.– Det er modigt, fordi Guatemala – næst efter Colombia – er det land, hvor flest fagforeningsfolk bliver slået ihjel, truet og undertrykt, når de kræver deres ret. Der er også andre ikke-voldelige redskaber til at knække fagforeninger, såsom fyringer, kriminalisering og opsplitning af virksomheder, siger Luis Fuentes.
Den første gang, arbejderne på Coca-Cola i Guatemala forsøgte at danne en fagforening, var i 1989.
– Dengang blev alle de stiftende medlemmer fyret. Senere var der andre forsøg på organisering, men forgæves. Registreringen af den nye fagforening er kulminationen på nogle vigtige skridt for arbejderne i Coca-Cola, siger David Morales, generalsekretær i fødevareforbundet Festras.
Meget gik forud
Den nye fagforening kommer langt fra ud af det blå:– Det var vigtigt, at Coca-Cola forpligtede sig over for det internationale fødevareforbund, IUF, til at respektere retten til at danne fagforeninger og forhandle kollektivt inden for selskabet. Det skete i 2005. Andre elementer har været kortlægning af drikkevarevirksomheder og en række demonstrationer mod Abasa frem mod dannelsen af fagforeningen, siger David Morales.
Selv om Arbejdsministeriet har fastslået, at den nye fagforening har afleveret dokumentation for sin stiftelse, har den endnu ikke anerkendt foreningen.
– Vi ved, at der er en lang vej forude, men vi er parate til at gå videre, og håber at fortsætte med at have støtte fra FESTRAS, IUF og andre organisationer, som 3F, siger Carlos Godoy.
3F har i en årrække støttet drikkevare-arbejderne i Guatemala gennem faglig rådgivning.
