Ofre for menneskehandel gjorde Universitetet rent

Den beskidte rengøring:   To af de rengøringsmedarbejdere, som politiet anholdt ved en razzia på Københavns Universitet i marts, er ofre for menneskehandel til prostitution.
Fakta

Snuppet ved politiaktion

Politiet kontrollerede 33 rengøringsassistenter ved aktion mod social dumping i rengøringen på Københavns Universitet 19. marts i år. Ni personer blev anholdt og taget med til stationen. Rengøringsfolkene arbejdede alle for rengøringsgiganten Forenede Service, som har kontrakt på rengøringen på Københavns Universitets Humanistiske Fakultet. Efterfølgende har politiet rejst sigtelse imod fire af rengøringsfolkene for personelfalsk, ulovligt ophold i Danmark og ulovligt arbejde. To har nu fået officiel status som ofre for menneskehandel.

Ofre for menneskehandel til prostitution har gjort rent på Københavns Universitet. To afrikanske kvinder var begge handlet til prostitution i Danmark og fik efterfølgende rengøringsarbejde på Københavns Universitet, hvor udnyttelsen fortsatte. På universitetet arbejdede kvinderne i månedsvis under falsk identitet, hvor de hver måned betalte flere tusinde kroner for at leje en anden persons sygesikringsbevis.

De to ofre for menneskehandel blev anholdt i en aktion imod social dumping i marts i år, hvor politiet kontrollerede rengøringspersonalet på Københavns Universitet Amager. De to afrikanske kvinder arbejdede for rengøringsgiganten Forenede Service, som universitetet har udliciteret rengøringen til.

Fakta

Offer for menneskehandel

Den officielle status som offer for menneskehandel betyder, at de to kvinder er berettiget til tilbud under regeringens handlingsplan til bekæmpelse af menneskehandel. De har ret til at blive i Danmark i maksimalt 100 dage, og får tilbud om ophold på et krisecenter, lægehjælp og juridisk bistand, mindre opkvalificerende kurser, samt hjælp til at vende tilbage til hjemlandet.

Kilde: Center Mod Menneskehandel

Rengøring mere værdigt end prostitution

Center Mod Menneskehandel har vurderet to de afrikanske kvinders sager, og efterfølgende har de fået officiel status som ofre for menneskehandel af henholdsvis Udlændingestyrelsen og Københavns Byret.

- De to kvinder var i en meget sårbar situation både i hjemlandet og her i Danmark, hvor de var handlet til prostitution. De anså et arbejde i rengøringsbranchen for at være en mere værdig måde at betale deres gæld af til bagmændene, og var derfor lette at udnytte, siger konsulent ved Center Mod Menneskehandel Martine Grassov til Fagbladet 3F.

Kæmpe gæld til bagmænd

Der er tale om kvinder på henholdsvis 37 og 33 år fra to forskellige afrikanske lande.

Den 37-årige kvinde har oplyst over for Center Mod Menneskehandel, at hun betalte 3.000 kroner om måneden for at leje en anden persons sygesikringsbevis. Derudover skulle hun fortsat betale gæld af til den bagmand, som havde skaffet hende illegalt til Danmark. Gælden var på i alt 30.000 euro svarende til 225.000 kroner. Mens kvinden blev udnyttet til prostitution her i landet, mødte hun på et tidspunkt en kvinde i det afrikanske miljø i Danmark, som tilbød, at hun kunne leje hendes sygesikringskort til at få et rengøringsjob.

Den 33-årige kvinde år har oplyst over for Center Mod Menneskehandel, at hun betalte halvdelen af sin løn plus feriepenge for at leje et sygesikringsbevis for at få rengøringsarbejde. Desuden betalte hun omkring 3.000 kroner om måneden til den bagmand, som havde handlet hende til prostitution. Hun har oplyst en samlet gæld til bagmanden på 35.000 euro.

Den beskidte rengøring

Selv om de gør rent i skoler og børnehaver 12 timer om dagen, har de ikke nødvendigvis råd til mad. Fattige rumænske rengøringsfolk må i stedet rode i skraldespande og spise danske børns kasserede madpakker.

De rumænske rengøringsfolk får 3.700 kroner eller endnu mindre om måneden for at gøre rent i det offentlige.

Arbejdet udfører de for rengøringsgiganten Forenede Service eller som ansatte via deres underleverandører. Flere af rengøringsfolkene har slet ikke fået løn. Mange har fået frataget deres ID-papirer. I nogle af de værste sager er de også blevet udsat for trusler om vold. Tegnene på menneskehandel til tvangsarbejde i det offentlige er klare.

Fagbladet 3F afslører de elendige arbejdsforhold på rengøringsområdet.

Ved du noget?

Har du mistanke om, at du har mødt mennesker, som bliver groft udnyttet i rengøringsbranchen eller andre brancher med mange ufaglærte som for eksempel landbruget?

Eller er du selv blevet groft underbetalt, eller bliver du aflønnet sort? Har du fået frataget dine ID-papirer eller er du blevet lokket hertil på falske forudsætninger?

Er du blevet truet med vold eller med at blive meldt til myndighederne? Så kontakt Fagbladet 3F's journalister Signe Højgaard, mobil: 29 32 64 70 eller Morten Halskov, mobil: 22 51 56 10. Mail: signe.hoejgaard@3f.dk eller morten.halskov@3f.dk

Daca ai trecut printr-o situatie asemanatoare, daca patronul tau ti-a retinut actele de identitate sau cardul bancar, poti vorbi cu jurnalistul român Dorian Roman la telefonul 52 22 02 17 sau pe adresa de mail dorian.roman@mail.com