Den italienske hovedentreprenør har valgt CNBT blot få måneder, efter at et andet Portugisisk firma, Cinterex, blev smidt ud af byggeriet. De blev afsløret i omfattende lønsnyd for op mod 11,2 millioner kroner.
De udenlandske firmaer på det ny metrobyggeri har store problemer med sikkerhed og løn. Byggepladserne er nogle af landets farligste arbejdspladser. Og flere af de udenlandske byggefirmaer er afsløret i systematisk lønsnyd.
Men det har ikke fået Copenhagen Metro Team til at vælge en dansk entreprenør.
– Vi forventer, at firmaet overholder de aftaler, som medlemmer af Dansk Byggeri er forpligtet til, skriver Jens Munch fra Copenhagen Metro Team i en mail.
CNBT er angiveligt er en del af Grupo Casais-koncernen fra Portugal. Fagbladet 3F har været i dialog med Grupo Casais igennem en uge, men hverken de eller CNBT er vendt tilbage med en kommentar.
Arbejdsgivere: Ærgeligt
Jens Munch fra Copenhagen Metro Team meddeler, at det portugisiske firma er valgt på grund af, at de har afgivet det bedste bud både økonomisk og teknisk. Han ønsker at forklare sagen i et interview senere.De store betonarbejder på metroen har vist sig at være lukket land for danske virksomheder. Samtlige store ordrer med at grave, armere og støbe metroens stationer og tunneller er gået til udenlandske firmaer.
Henrik Styrup repræsenterer de store spillere i branchen som formand for Danske Anlægsentreprenører. Han har også bemærket udviklingen.
– Det er ærgerligt, at de danske virksomheder har svært ved at konkurrere med de udenlandske på metroen, mener Henrik Styrup.
Han mener, at de danske virksomheder har ekstra svært ved at få ordrer, fordi hovedentreprenøren Copenhagen Metro Team er italiensk. Derfor vælger de andre udenlandske virksomheder, som de kender i forvejen.
– Det er underligt, for vi viser på andre af de store projekter, at vi er konkurrencedygtige, siger Henrik Styrup, der til daglig er udviklingsdirektør i entreprenørfirmaet Arkil.
3F: Går kun efter laveste pris
Hos byggearbejdernes fagforening i København, 3F Bygge, Jord og Miljø, er faglig sekretær Jesper Weihe frustreret over situationen.– De går udelukkende efter den laveste pris og vælger kun udenlandske vikarbureuer og bemandingsselskaber. De levner ingen plads til danske, anstændige entreprenører, siger Jesper Weihe.
De mange udenlandske firmaer bruger oftest billigere udenlandsk arbejdskraft. Dermed fravælger de danske byggearbejdere. Ligesom de ikke tager lærlinge ind på byggeriet.
– Det er trist. Jeg står netop på en teknisk skole med elever, der ikke kan få læreplads, men som bare gerne vil ud at bygge, siger Jesper Weihe.
